Zalety i wady tynków gipsowych

Tynki gipsowe służą nam do wyrównywania ścian w pomieszczeniach. Jak każdy produkt mają one swoje zalety, a czasami nawet wady, o których warto wiedzieć. Do zalet tynków gipsowych należą: łatwość układania, ponieważ bardzo szybko się je nanosi na powierzchnie, dzięki czemu z łatwością pokryjesz pojedynczą warstwą ok. 150 m2 w ciągu jednego dnia.

Kolejną zaletą, jaką posiadają tynki tego rodzaju to brak konieczności wykańczania ścian gładzią, ponieważ powierzchnia tynków  jest stosunkowo gładka. Następną zaletą tychże tynków jest uniwersalny biały kolor, dzięki czemu przy malowaniu pomieszczenia na jasny kolor zużyjemy o wiele mniej farby. Moim zdaniem najważniejszą zaletą tynków gipsowych jest ich izolacyjność termiczna. Mają one współczynnik przewodzenia ciepła, który jest niski, bo wynosi on zaledwie 0,25 W/(m2), co oznacza, że tynki są bardzo korzystne. Tynki gipsowe są zdrowe, bo mogą regulować wilgotność w pomieszczeniach, a jednocześnie poprawiają mikroklimat wnętrz.

Oprócz tego nie hamują przepływu pary wodnej i chronią przed rozprzestrzenieniem się ognia w razie pożaru. Jako ciekawostkę dodam, że można używać ich do fakturowania dekoracyjnego. Tak jak wspomniałam wcześniej tynki cementowo-wapienne mają też wady, do których należy mniejsza wytrzymałość mechaniczna i wodna. Nie są też odporne na stałe zawilgocenie. Gdy wilgotność w pomieszczeniu przekroczy 80% tynk gipsowy zacznie tracić swoją wytrzymałość. Jeśli zdecydujemy się wbić w ścianę przedmioty ze stali, które nie będą zabezpieczone przed działaniem korozji przedmioty te zaczną rdzewieć po pewnym czasie. Jak można zauważyć tynki mają o wiele więcej zalet niż wad, dlatego warto zastosować je w swoich pomieszczeniach.

Zobacz: Tynki cementowo-wapienne Kraków | Inside-system.pl