Różane pnącze w ogrodzie

Różane pnącze to róże pnące, łodygi obsypane kwiatami, które bez problemu pną się w górę. Dlatego ten gatunek róż najczęściej sadzimy przy ścianach, altanach lub pergolach. Sadzonki róż, w różnych odmianach i kolorach, łatwo dostaniemy w sklepach internetowych prowadzonych przez profesjonalne szkółki róż. Jednak to właśnie róże pnące cieszą się ogromną popularnością.

Pielęgnacja róż to odpowiednie przycinanie w określonej porze, okrywanie na zimę oraz dokarmianie poprzez nawożenie odpowiednim dla róż nawozem. Róże kwitną raz w roku lub dwa, jest to zależne od odmiany danej róży i od faktu jak dobrze ona czuje się w naszym ogrodzie. Dobrze jest usuwać przekwitnięte i wysuszone już kwiatostany, bowiem ułatwiamy wtedy różom ich rozwój. Staje im się wtedy lżej, kiedy zostają pozbawione niepotrzebnego bagażu.

Róże wielkokwiatowe to jedna z odmian różanych, która jest najbardziej mrozoodporna i najbardziej odporna na przeróżne różane choroby. Jej uprawa jest znacznie prostsza, a zapach i uroda kwiatów powalająca.

Dzisiejsze odmiany róż mają niesamowite kolory, z rzadka spotykane w dawnych ogrodach. Hodowcy starają się już nie tylko o odmiany róż w dziwnych kolorach, ale także o odmiany najbardziej ukwiecone, najbardziej pachnące oraz najbardziej odporne.

Róża to również piękny kwiat cięty, najbardziej na to nadają się róże rabatowe. Ten rodzaj róż sadzimy w miejscach dowolnych, które po krótkim czasie stają się rabatami różanymi tworząc różane dywany.